BB Home

Contents
A : Daily Business List
B : Business Programme
C : Agendas of Committee Meetings
D : Oral Questions selected for answer
E : Written questions lodged
F : Motions and Amendments
G : Bills: Notices and Amendments
H : New Documents
J : Parliamentary Bureau: Note of Decisions
K : Progress of Parliamentary Business

Business Bulletin No. 17 / 2004

Tuesday 27th January 2004

Section C : Agendas of Committee Meetings

  

Education Committee

28 January 2004

4th Meeting, 2004

The Committee will meet at 9.45 am in the Chamber, Assembly Hall, The Mound, Edinburgh

1. Subordinate legislation: The Committee will consider the following instrument under negative procedures-

the Local Government in Scotland Act 2003 (Principal Teachers) Order 2003, (SSI 2003/607);

and will take evidence from-

Stephanie Walsh, Team Leader, Teachers Division, Scottish Executive.

2. Subordinate legislation: The Committee will consider the following instrument under negative procedures-

the Support and Assistance for Young People Leaving Care Regulations 2003, (SSI 2003/608);

and will take evidence from-

Maureen Verrall, Head of Division, Looked After Children and Youth Work Division, Scottish Executive;

Gerald Byrne, Head of Branch, Looked After Children and Adoption, Scottish Executive; and

Neil Ross, Legal and Parliamentary Services, Scottish Executive.

3. Child Protection Inquiry: The Committee will take evidence to inform the scope of its inquiry from-

Panel 1

Margaret McKay, Jerry O'Hara and Kathleen McInulty, Children 1st;

Panel 2

Gill Ottley, Deputy Social Work Inspector, Scottish Executive;

Anne Burgham, Child Protection Nurse, NHS Tayside; and

Panel 3

DS Gail McClymont, Child Protection Unit, Strathclyde Police;

Scottish Children's Reporter Administration.

4. Finance Adviser (in private): The Committee will consider the appointment of a finance adviser.

Communities Committee

28 January 2004

4th Meeting, 2004

The Committee will meet at 10.00 am in Committee Room 1

1. Antisocial Behaviour etc. (Scotland) Bill: The Committee will take oral evidence at Stage 1 from-

Panel 1

Frances Nelson, Chairperson and Alice Bovill, Treasurer, Dundee Federation of Tenants' Associations;

Joe Callaghan, Chairperson, Haldane Community Group, Alexandria;

John Corcoran, Chairperson, Central Alexandria Tenants and Residents Association;

Panel 2

Stephan Howet, Samantha Dale, Lloyd Livingston, Stevie Little and Maggie Marr, Youth Worker, Echo Youth Group, Dumfries; and

Panel 3

Dennis Daly, Director for Scotland and Sarah Gillen, South Edinburgh Co-ordinator, Communities that Care.

2. Antisocial Behaviour etc. (Scotland) Bill (in private): The Committee will consider its approach to the Bill at Stage 1.

Environment and Rural Development Committee

28 January 2004

3rd Meeting, 2004

The Committee will meet at 10.00 am in Committee Room 2

1. Subordinate legislation: The Committee will consider the following negative instrument-

the Sea Fishing (Restriction on Days at Sea) (Scotland) Amendment (No.3) Order 2003, (SSI 2003/623).

2. UK Energy Bill: Rob Gibson MSP will provide the Committee with an update on the Enterprise and Culture Committee's consideration of a Sewel Motion in relation to this Bill.

3. Renewable energy in Scotland: The Committee will consider a paper providing further information on the Enterprise and Culture Committee's inquiry into renewable energy in Scotland.

4. Nature Conservation (Scotland) Bill: The Committee will consider the Bill at Stage 2 (Day 1).

Justice 1 Committee

28 January 2004

4th Meeting, 2004

The Committee will meet at 10.30 am in Committee Room 3

1. Gender Recognition Bill - UK legislation: The Committee will take evidence from-

Hugh Henry, Deputy Minister for Justice.

2. Criminal Procedure (Amendment) (Scotland) Bill (in private): The Committee will consider a draft Stage 1 report.

 

 

Top